Cumartesi, Haziran 28

subcomandante marcos

Marcos'un gay olduğu iddiasına cevabı, eskidir bayaa, ama burda bulunsun istedim. ( aslında metnin bikaç versiyonu var nette, ben aşşağıda adresini verdiğim versiyonu kullandım )

"Evet, Marcos gaydir.Marcos San fransiscoda bir gay, güney afrikada bir zenci, avrupada bir asyalı, san ysidroda bir chicano, ispanyada bir anarşist, israilde bir filistinli, san cristobal sokaklarında bir maya yerlisi, almanyada bir yahudi, polonyada bir çingene, quebecte bir mohawk, bosnada bir barış yanlısı, saat 10da metroda tek başına bir kadın, topraksız bir köylü, gecekondu mahallesinde bir çete üyesi, işsiz bir işçi, mutsuz bir öğrenci, ve tabii ki dağlarda bir zapatista.

Marcos tüm sömürülen, kenara itilen, bastırılmış azınlıklardır ve 'yeter' diyor. O şimdi konuşmaya başlayan tüm azınlıklardır ve tüm çoğunluklar susup, dinlemeli. O müsamaha gösterilmeyen ve sesini duyurmak için bir yol arayan tüm topluluklardır. marcos gücü ve onu elinde bulunduranların vicdanını rahatsız eden herşeydir, marcos işte budur. "

bu da orjinal metin*,

“Yes, Marcos is gay. Marcos is gay in San Francisco Black in South Africa an Asian in Europe, a Chicano in San Ysidro, an anarchist in Spain, a Palestinian in Israel, a Mayan Indian in the streets of San Cristobal, a Jew in Germany, a Gypsy in Poland, a Mohawk in Quebec, a pacifist in Bosnia, a single woman on the Metro at 10pm a peasant without land, a gang member in the slums, an unemployed worker, an unhappy student and, of course, a Zapatista in the mountains.

Marcos is all the exploited, marginalised, oppressed minorities resisting and saying `Enough'. He is every minority who is now beginning to speak and every majority that must shut up and listen. He is every untolerated group searching for a way to speak. Everything that makes power and the good consciences of those in power uncomfortable -- this is Marcos.”

* greenleft.org

** başka bi versiyonu


Hiç yorum yok: