Perşembe, Haziran 19

tuzla helikopterden nasıl görünüyor ?

Haber ntvmsnbc'den
"Başbakan Tayyip Erdoğan, sabah Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve öteki ilgililerle birlikte polis helikopterine binerek, Tuzla tersaneler bölgesinde yaklaşık 1 saat havadan inceleme yaptı. Erdoğan daha sonra beraberindekilerle değerlendirme toplantısı yapmak üzere Dolmabahçe’deki ofisine geçti. Toplantıya Deniz Ticaret Odası, TOBB ve Türk-İş’e bağlı Dok-Gemi İş sendikaları yöneticilerinden oluşan 50 kişilik bir grubun katıldığı toplantıya, tersanelerde grev yapan DİSK’e bağlı Limter-İş’in çağrılmaması dikkat çekti."

helikopterden başbakan neyi izledi bilemiyoruz tabi, ama bu "çözüm" toplantısına disk'e bağlı limter-iş in çağrılmaması anlamlı. her türlü işveren temsilcisi hiçbir şarta bağlı olmadan çağrılırken, limter-iş 16 haziranda greve gittiği için mi çağrılmadı. iş cinayetlerinin engellenmesi için, iş güvenliğinin artırılması, kanunların uygulanmasını istediği için, bunlara dikkat çekmek adına greve gittiği için mi çağrılmadı limter-iş.

iş güvenliğinden sorumlu müdürünün, bakanının baktığı yerden, "ayaklar baş olursa" yaklaşımından fazla da uzağa gidememiş başbakan. halaa grevden korkarak, hak aranmasından korkarak hangi çözüm bulunucak, başbakan lütfedip de tebaasına 1-2 iyileştirme sağlayıp durumu mu geçiştiricek.

"Gemi inşa sanayi gibi gerçekten zor şartlarda üretim yapılan bir sektörün kaydettiği takdire şayan ilerlemenin iş kazalarının sebep olduğu olumsuz iklimde boğulmasına izin vermeyeceğiz."
aman sektör boğulmasın, insanlar ölürken vurgunun yapıldığı yerde bi problem yok mu, sektördeki büyümenin faturasını ölerek işçiler mi ödeyecek ?
ve bahsedilen büyümenin ne olduğu için bkz.

"Sadece 47 tersanenin olduğu Tuzla’da ruhsatlara baktığımızda, maalesef sadece parmaklarımızın sayısını geçmeyecek ruhsat varsa, bu bizi düşündürmelidir. Bunu çözmemiz gerekiyor."
ve son olarak başbakan hükümete sesleniyor heralde, bunları çözsünler diye

Hiç yorum yok: