Çarşamba, Ağustos 13

tuzla vahşeti - 2

"... Ama çok önemli bir sıkıntı var: Tuzla tersaneleri, dünyanın en yüksek ölümlü iş kazalarının yaşandığı yer.
Bir örnek vereyim: Hemen yakında bir de Pendik tersaneler bölgesi var.
Burada ölümlü iş kazası uzun zamandan beri olmuyor.
Tuzla’da yaşanan ölümlü iş kazalarına baktığımızda, bunların pek azının ‘kaza’ olduğunu görüyoruz. Ölümlerin büyük çoğunluğu açık ihmalden kaynaklanan ve ‘cinayet’ olarak nitelenmesi gereken şeyler.
‘Kaza’ gibi duranların da tamamı basit yöntemlerle önlenebilir nitelikte ‘kaza’lar.
Tuzla’daki işverenleri bir araya getiren bir örgüt var. İşçiler ise temelde iki sendikaya mensuplar, bunlar Türk-İş’e bağlı DokGemiİş ve DİSK’e bağlı LimTer.
Maalesef bu üç üstyapı kuruluşu bir masanın etrafına oturup iş güvenliği için ortak standart belirleyemiyor.
Bunu yapmak için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Çalışma Bakanı Faruk Çelik bile inisiyatif kullandılar ama LimTer’i dışladılar, yani meselenin önemli paydaşlarından biri, potansiyel çözüm ortaklarından biri peşinen dışlandı.
Sadece bu politik tavır bile, yani sadece hükümetin değil aynı zamanda Tuzla’daki işverenlerin politik tavrı bile, ortada insan hayatından daha fazla önem verilen bir konu olduğunu gösteriyor, o da bir sendikanın dışlanması.
Şunu iddia etmiyorum, o sendika dışlanmasa sorun şıpın işi çözülürdü, diye bir şey söylemiyorum. Ama meseleye yaklaşmadaki temel arızayı sanırım gösterebiliyorum.
Burada temel mesele şu: İnsan hayatından daha önemli bir şey olabilir mi, olamaz mı?
Birileri diyebilir ki, ‘Tersanelerin para kazanması insan hayatından önemlidir.’ Bu sözü söyleyenlerle hiçbir şey konuşulamaz elbette."

"... Can kurtarma filikasının denemesinde üç kişi öldü!
O filikalar ki, aslında her durumda insan canını kurtarmak için özel olarak tasarlanmış yeni icatlar olarak artık bütün gemilere takılan, her hava şartında içindekileri koruduğu
pek çok deniz kazasında kanıtlanmış bir tasarıma sahipler. Kuzey Buz Denizi’nde 12 can kurtaran o filikayı biz Tuzla’da batırmayı başardık, içinde üç kişi boğularak can verdi!
Bu son kazanın tek bir açıklaması olabilir: Bu bir kaza değildir, değersiz insan hayatının harcanmasıdır, cinayettir."
İsmet Berkan
yazının tamamı

Hiç yorum yok: