Perşembe, Ağustos 14

vakıf üniversitesi komedisi - 2

hemen alttaki vakıf üniversiteleriyle alakalı ilk yazıda geçen bir harvard örneği var, toplam gelirleri içinde öğrenci ücretleri %10 u oluşturuyor şeklinde, tamam anladık bizimkiler de bi harvard kadar olmasın da %50 olsun %60 olsun yani orda bir vakıf olduğu, üniversiteyi destekleyen bir kuruluş olduğu, bunun bir eğitim kuruluşu olduğu belli olsun. Listede öğrenciden aldığını bile öğrenciye veremeyen ticarethaneler var, o zaman yasa değişikliği mi gerekiyor ne gerekiyorsa istesinler, alsınlar izinlerini ondan sonra bu işi adını da koyup yapsınlar. Çıksınlar açık açık biz bu işi kâr amaçlı yapıyoruz arkadaş desinler, paşa paşa vergilerini ödesinler artık öle vakfın arkasına saklamayacaklarına göre, bunun adı da özel üniversite olsun. Bu haliyle vakıf üniversitesi aldatmacadan başka birşey değildir. Yine aynı yazıdan bi alıntı daha :
"... Pazar günü Vahap Munyar Hürriyet'teki köşesinde yeni bir üniversite açma hazırlığı içinde olan Ali Altınbaş ile Yüksel Mermer arasında geçen bir diyaloğa yer verdi.
Aynen aktarıyorum.
Altınbaş: Başlangıçta 6 fakülte 32 bölüm planlıyoruz. Orta vadede öğrenci sayısının 5 bin olmasını hedefliyoruz.
Mermer: 5 bin öğrenci 20 bin dolardan 100 milyon dolar ciro eder. 80 milyon doları size kalır.
Altınbaş: Bizim taahhüdümüz var. 5 yıl boyunca Altınbaş Holding üniversiteye destek verecek.
Yüksel Mermer'in çalakalem yaptığı hesap aslında son yıllarda iş dünyasında vakıf üniversitelerine ilişkin bakış açısının bir yansıması."

Bize de kalır mı acaba bahsi geçen paralar, bir ucundan da biz girsek bu vakıf işine :)

Hiç yorum yok: