Perşembe, Ağustos 14

vakıf üniversitesi komedisi


"32 vakıf üniversitesi arasında Sabancı, Koç, TOBB ETÜ gibi öğrenciden aldığı ücretin fazlasını yine öğrencinin eğitim standardını yükseltmek için harcayan birçok üniversite var.
Mesela Sabancı 19.500 YTL'lik öğrenci ücretine karşılık bir öğrenci için ortalama 30 bin YTL harcıyor. TOBB ETÜ 11 bin YTL ücrete karşılık 19.500 YTL, Koç 16 bin YTL ücrete karşılık yaklaşık 17 bin YTL harcıyor. Fakat bir de YÖK'ün hazırladığı ücret-harcama dengesi tablosunun en dibinde yer alan Beykent gibi üniversiteler var.
Sıkı durun Beykent'in öğrenciden aldığı ücret 11.500 YTL iken öğrenci başına harcaması 2.611 YTL.
Bu kadar çarpık bir ücret-harcama tablosundan sonra insan açtığı okula nasıl üniversite der?
Beykent Rektörü Cuma Bayat bu soruya samimi bir biçimde cevap vermek yerine uluslararası normlara uygun tablonun yöntemini eleştiriyor. Fakat savunması da bir âlem:
"Biz öğrenciden aldığımız parayı yeni binaların yapımına harcıyoruz. Şu anda eğitimin yapılmadığı ancak planlama içinde olan birçok binaya sahibiz. Gayrimenkul bakımından en güçlü vakıf üniversitelerinden biriyiz!"
İyi de rapor tam da bu çarpık mantığı eleştiriyor.
Oh ne güzel, kur derme çatma bir üniversite; topla öğrenciden parayı, o paranın karşılığı olan eğitimi vermek yerine, al o parayla yeni binalar yap, sonra da gayrimenkul zengini ol! "

"... Dünyanın en iyi vakıf üniversitelerinden Harvard'ın toplam gelirleri içinde öğrenci ücretleri yüzde 10 civarındadır. Çünkü vakfın bir yanda her yıl topladığı 3 milyar doları bulan bağışlar, diğer yanda özel sektörle yürüttüğü projelerden kazandığı para ve en önemlisi 30 milyar doları bulan ana varlık fonunun getirisi var.
Ortalama 20 bin dolarlık ücrete rağmen Harvard, Yale ya da MIT gibi üniversitelerde işletme giderlerinin küçük bir kısmı öğrenci ücretlerinden karşılanır.
Aradaki finansman açığı vakfın yönettiği fonlar ve üniversitenin ürettiği projelerden karşılanır. Böylece hem öğrenci hem de üniversite kazanır."

referans gazetesi - eyüp can (2)
ilk yazı

Hiç yorum yok: