Çarşamba, Eylül 24

bebek ölümleri

"Ekrandaki renkli yazı giderek büyüyor: "Esrarengiz bebek ölümleri!" "Çok yakında sinemalarda" tonunda bir ses devam ediyor:
"13 bebek neden öldü?!"
Zonk zonk zonk, yazılar gidip geliyor. Genç bir anne ve baba yan yana oturtulmuş, şaşkın şaşkın kameraya bakıyorlar, bakmamaya çalışıyorlar. İnsanların çocukları ölmüş, bir de "artizlik" yaptırıyorlar. En sonunda da reklam başlıyor:
"Bebekleri ölen çift Sabahların Sultanı’nda!"
Dün sabah yani, insanlar acılarını iki reklam arasına dolgu malzemesi yapmak zorunda bırakıldılar. Hem reklamverenler kazandı hem programcılar hem de 24 saat içinde hastanede 13 bebek ölümünün "esrarengiz" olarak paketlenmesiyle sorumluluktan kurtulan Sağlık Bakanlığı. "Win win win (kazan kazan kazan)" bir bebek ölümü vakası!

Esrarsız bebekler
Önceki gün, İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yeni Doğan Ünitesi’nde 24 saat içinde 13 bebek öldü. Heyetler, savcılar nedenini araştıracak. Ben size onların söylemeyeceklerini söyleyeyim. Bizim bebeklerimiz niye ölüyor, anlatayım.
Doktorlar, yürümeyi sevdikleri için yürüyüş yapmıyorlar yıllardır. Özellikle AKP döneminde metalaşan sağlığın, insan onuruna yakışan bir biçimde yeniden düzenlenmesi için bağırıp duruyorlar. Başbakan doktorlar ne zaman gösteri yapsa "Bunlar işini yapmıyor, daha fazla para istiyorlar" demeye getiriyor.
Oysa doktorlar 1980’lerde başlayan ama AKP’nin "Sağlık Reformu" ile tamamen dükkânlaştırılan hastanelerin insan yiyen makineler olmasını engellemeye çalışıyorlar.

Esnaflaştırılan doktor
Geçenlerde ameliyat olan bir arkadaşımın "Kaçak et mezbahası gibi olmuş" dediği hastanelerin bu hale gelişinin nedeni siyasi iktidar. Başbakan’ın talimatıyla "Hasta, kapıdan çevrilmeyecek" dendiği için kuvözlerde üç bebek birden yatıyor. O üç bebek birden yattığı için hastane enfeksiyonu 13 bebeği birden öldürebiliyor.
Esnaf ve tüccarların iktidarı olan bu hükümet, doktorları esnaflaştırdığı, hastaneleri ticarethaneye dönüştürdüğü için bebekler ölüyor. Başbakanımız kürsülerden "Üç çocuk yapın" gibi sorumsuz açıklamalar yaptığı için...
Bu hükümet doktorlara, bilime, üniversitelere açıktan bir savaş başlattığı için, bütün bebeklerin akıbetini Allah’a bıraktığı için... Dükkân haline getirilen hastanelerde bütün işler dayı oğlu, amca çocuğu taşeronlara yaptırıldığı için, AKP destekçileri sermayeyi ele geçireceğiz diye canhıraş çabaladığı, çabalarken hırstan gözleri karardığı için bebekler ölüyor...

Şükret ve dans et!
Bu bebeklerin vebalini boynunda hissetmeyen siyasetçiler yüzünden bebekler ölüyor. Sağlık Bakanı hâlâ istifa etmediği için... Sağlık Bakanlığı’na bağlı eğitim hastanelerinde uzman eğitilmediği ve personel yetiştirilmediği için...
Ve sonra, en sonunda, ölü bebeklerinin hesabını sormayan insanlar, dualarla yardım kömürünü, ekmeğini alıp, şükredip şükredip şükredip, şükürlerin sonuna gelince iki çiftetelli arasına acısını malzeme yapmak üzere televizyona çıkarılıyor. Sonra reklamlar giriyor. Birileri hep para kazanıyor, diğer birilerinin ise hep bebekleri ölüyor."
ece temelkuran, milliyet

Hiç yorum yok: