Perşembe, Eylül 11

"onlar güçlü, biz haklıyız"

salvador allande'nin 11 eylül 1973 de bir askeri darbeyle devrildiğinde radyodan halka son seslenişi ve başlık da yine allande'nin ünlü bir sözü.

"Dostlarım,
Şurası muhakkak ki bu size son seslenme fırsatım olacak. Hava Kuvvetleri Magellanes Radyosu'nun antenlerini bombalamış bulunuyor.
Sözlerimde acılık değil, hayal kırıklığı var. Bu sözlerim yeminlerine ihanet eden Şili askerlerine ahlaki bir ceza olsun.

Bu şartlar altında bana kalan tek şey emekçilere şunu söylemek: Çekilmeyeceğim! Bu tarihi noktada halka bağlılığımı canımla ödeyeceğim. Ve onlara sözüm şu olacak: Eminim ki, binlerce ve binlerce Şililinin vicdanına ektiğimiz tohumlar sonsuza dek kuruyup gitmeyecek.
Ellerinde güçleri var ve bize hükmedebilirler, ama toplumsal süreçler cürüm ve kuvvet yoluyla durdurulamaz. Tarih bizimdir ve tarihi halk yapar.

Ülkemin emekçileri: Her zamanki bağlılığınızdan, ve sadece büyük adalet özleminize tercüman olan ve Anayasa'ya saygılı olacağına söz verip bunu yerine getiren birine duyduğunuz güvenden dolayı teşekkür etmek istiyorum.
Bu son noktada, size seslenebildiğim bu son anda, olanlardan ders almanızı isterim: dış sermaye, emperyalizm gericilikle birlikte Silahlı Kuvvetler'in geleneğini bozduğu bu iklimi yarattı. Bugün bunlar, dış destekle, kendi kârlarını ve ayrıcalıklarını korumayı sürdürmek için iktidarı yeniden ele geçirmeyi umut ediyorlar.

Ülkemizin bize inanan mütevazi kadınları, çocuklarıyla ilgilendiğimizi bilen anneler, herkesten önce size sesleniyorum. Ve kapitalist toplumun avantajlarına savunan meslek birliklerinin, ayrımcı birliklerin desteklediği fitne ve kışkırtmaya karşı çalışmayı sürdüren Şili'nin vatansever çalışanlarına sesleniyorum. Şarkılar söyleyen ve bize neşelerini ve mücadele ruhlarını veren gençlere sesleniyorum. Eziyet görecek olan Şilililere, emekçilere, çiftçilere, entelektüellere sesleniyorum. Eziyet görecekler çünkü faşizm birkaç saattir ülkemizde kol geziyor. Harekete geçme yükümlülüğünde olanların sessiz bakışları altında, köprülerin uçurulduğu, trenyolu hatlarının kesildiği petrol ve gaz boru hatlarının tahrip edildiği terörist saldırılar sürüyor. Söz vermişlerdi. Tarih onları yargılayacak.

Kuşkusuz Magallanes Radyosu susturulacak ve sesim artık size ulaşamayacak. Ama bunun önemi yok. Onu duymaya devam edeceksiniz. Her zaman yanınızda olacağım. En azından, ülkesine bağlı, şerefli bir insan olarak anılacağım.

Halk kendini savunmalı ama kendini feda etmemelidir. İnsanlar ne yok edilmeye veya kurşunlarla delik deşik edilmeye ne de küçük düşürülmeye izin vermemelidir.

Ülkemin emekçileri; Şili'ye ve onun kaderine inanıyorum. Başkaları ihanetin galip gelmeye çalıştığı bu karanlık ve acı anın üstesinden gelecekler. Bilin ki, er ya da geç büyük bulvarlar yeniden açılacak ve özgür insanlar daha iyi bir toplumun inşası için üzerinde yürüyecekler.

Yaşasın Şili!
Yaşasın halk!
Yaşasın emekçiler!
Bunlar son sözlerim ve eminim ki kendimi boş yere feda ediyor değilim; eminim ki, en azından bu ağır cürüm, alçaklık ve ihaneti cezalandıracak ahlaki bir ders olacaktır.

Santiago, 11 Eylül 1973"

*SolakKedi' den

Hiç yorum yok: