Salı, Şubat 17

venezüela

türkiyede medyanın chavez ve venezüela ile ilgili haberleri veriş tarzında genel olarak bir gariplik var. okuduğun zaman sanırsın ki herhangi bir abd gazetesinden falan kopyala yapıştır yapılmış. Bugun tarafta mesela bir tane chavez haberi var, altında da chavezin ufak bir biyografisini eklemişler. haberin başlığı çok etkileyici "ömür boyu diktatör seçildi" ama içeriği okuduğunuzda bile durumun böyle olmadığı açık, nasıl ömür boyu diktatör seçilmiş chavez peki. şöyle olmuş 1 kişinin başkanlık yapabiliceği dönemi sınırlayan yasanın değişikliğini referanduma götürmüş ve %54 küsurla kazanmış bu referandumu. yani başkan olması için tekrar seçime girmesi ve kazanması lazım, ee hani diktatör olmuştu ömür boyu hem de.

sonra gelelim haberin altındaki kısa biyografiye, "... 1992'de başarısız bir darbe girişiminde bulundu." diyor, evet burası doğru bakıyoruz birkaç cümle sonra "... 2002'de askeri liderler başkanlık görevini elinden aldı..." heralde rica edip aldılar, ver canım sen görevi bize diye. ilki darbe oluyor çünkü chavez yapmış, ikincisi darbe değil tövbee darde denir mi ona. devir teslim gibi bişi niye çünkü abd destekli generaller yapmaya çalışmış. bu abd destekli darbeden sonra noluyor, geniş kitle eylemleri ve halkın desteğiyle chavez yine başkanlığa dönüyor. hala da venezüelanın seçilmiş başkanı.
kısa biyografinin başlığına bakıyoruz "muhalif basını susturdu". diktatör dediler ya altını doldurmak lazım bir şekilde. peki hangi eylemlerle bu susturma işi yapılmış belli değil, zaten önemli de değil. at başlığı gitsin.

Hiç yorum yok: