Pazartesi, Mayıs 25

öldüyse öldü, sayıyla mı verdiler sanki köleleri

"23 kişi öldü, aradan 16 ay geçti, bir kişinin bile ifadesi alınamadı
Davutpaşa faciasını soruşturan savcı, altı kurumu kusurlu buldu. Ancak aradan 16 ay geçmesine karşın resmi koruma zırhı nedeniyle bir kişinin bile ifadesi alınamadı
Davutpaşa faciasının üzerinden 16 ay geçtiği halde tek bir şüphelinin dahi ifadesi alınamadı. Savcılık Büyükşehir Belediyesi’nin beş çalışanı için valilik tarafından verilen “Yargılanamaz” hükmünün bozulmasını; öte yandan, şüpheli ismi bildirmemekte direnen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bölge Müdürü için soruşturma izni verilmesini, aylar önce çağırdığı altı BEDAŞ çalışanının gelip ifadelerini vermesini bekliyor. Tek iyi gelişme ise Zeytinburnu Kaymakamlığı’nın, ilçe belediyesinde çalışan altı kişi için verdiği ‘Yargılanamaz’ kararının İdare Mahkemesi’nden dönmesi oldu.
Davutpaşa geçen yıl 31 Ocak’ta büyük bir patlamayla sarsıldı. Çiftehavuzlar’daki Emek İş Merkezi’nde 23 kişi öldü, 120’yi aşkın insan yaralandı. Patlama, Selçuk Başlar’a ait patlayıcı madde üretip depolayan atölyede meydana gelmişti. Emek İş Merkezi’nin iskânı, Başlar’ın da ruhsatı yoktu.
Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı faciadan sonra soruşturma başlattı. 30 Mart’ta tamamlanan bilirkişi raporuna göre suçlular şunlardı: Patlamada ölen işyeri sahibi Başlar, Zeytinburnu Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İBB’ye bağlı İSKİ, Boğaziçi Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (BEDAŞ) ile Çalışma Bakanlığı..."

radikalin tamamı şurda olan haberinden alıntı.

Hiç yorum yok: