Pazartesi, Temmuz 13

çakma çevreci u2

ada basınında çok hoşuma giden bir u2 postu vardı, bir parçasını buraya aldım tamamına ve haberin kaynaklarına linkse şurda
"...
Fakat söyledikleri ile yaptıkları uymuyor bu adamın. Grubun bu yaz başladığı 44 konserlik tur için harcadığı jet yakıtı grubu marsa götürüp geri getirmeye yetecek kıvamda. Grubun 90 milyon pound degerindeki eşyaları toplamda 390 ton gibi bir şey ediyor. bunları kurup sökmek de 200+ calisana düşüyor. İnanılmaz bir durum ve mebla. Bunların haricinde sadece grubun elamani olan Bono, the Edge, Adam Clayton ve Larry Mullen'i oradan oraya uçurmak için atmosfere 65 bin ton karbon dioksit gazi salinimini hesaplanmış. bunu da hesaplayan sanat düşmanı bilim adamlari var işte.. her neyse sonuçta sanat düşmanı veya değil hesaplanmış ya.

carbonfootprint.com'un soyledigine gore bu carbon dioksit salinimi 6500 ingiliz vatandaşının bir yılda ürettiğinden veya bir akkor lambanın 159 bin yilda dünyaya yüklediginden daha büyük bir yük. oysa madonna 2006 yilinda düzenlediği dünya turnesinde ise sadece 1600 kusur ton carbon dioksidi dünyaya salmıştı. bu demek oluyor ki dünyayı korumak için daha az konuşan, daha çok konuşandan daha duyarlı.
..."

Hiç yorum yok: