Pazar, Temmuz 26

hadi demirel gibi düşünmeyi deneyelim

yok yok, başlıktaki istek çok insafsızca oldu, kıyamam size =)
"Eski Hakkâri milletvekili Esat Canan, 'Ormancık'ta 1994 yılında 12 kişinin öldürülmesi' olayını dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e ilettiğini ve “Devlet vatandaşını öldürmez” cevabını aldığını iddia etti. "
haber bu şekildeydi, sonra demirel çıktı dedi ki doğrudur öyle dedim.
demirelin 1994 yılında yaşanan bu katliamla ve genel olarak siyasal yaşamıyla ilgili çok önemli bir ipucu elde ediyoruz burdan. aslında aşikar olanı tekrar keşfediyoruz.
haberde bahsi geçen diyalog bana Piaget'nin çocuk gelişimi alanındaki çalışmalarını hatırlattı nedense =) Piaget'nin geliştirdiği sınıflandırmada çocuğun henüz mantıksal çıkarsama yapamadığı bir süreç vardır, 6 yaşına kadar devam eder bu. Mesela 4 yaşındaki bir çocuk görüş alanından çıkan, yatağın altına kaçan bir topun yok olduğuna kanaat getirebilir. artık topun görüntüsü olmadığına göre top da yoktur.
demirelin siyasal dünyası da biraz bunu andırdı bana. ya da belki demirel taa 1994 yılında secret'vari bir öğretinin temellerini oluşturuyordu. devletin adam öldürmediğine yeterince inanırsak, belki de gerçek olur.
yandaki devletin ne olduğuna dair afiş iç-mihraktan'dır.

Hiç yorum yok: