Perşembe, Eylül 17

adalete güvenicem de, nereye koyduğumu bulamıyorum

yan tarafta sürekli bulundurduğum umur talu'nun "cinayet mülkün temelidir" yazısından bir bölüm var. işte orda da bahsi geçen 23 kişinin öldüğü davutpaşa katliamının davasında bugüne kadar kimse ifade vermeye dahi getirilemedi. bugün de gördük ki savcılığın hazırladığı evrak 3km'lik yolu aşıp mahkemeye ulaşamamış. ulaştığı zaman ise 10 günlük itiraz süresi dolduğu için savcının itirazı reddediliyor. kolay değil 3 km. şu da radikalin haberinden bir parça :
"...
İstanbul Valiliği’nin bu kararı 10 Şubat 2009’da savcıya ulaştı. Savcı Haydaroğlu’nun bu karara itirazı için10 gün süresi vardı. Savcı hemen ertesi gün, 11 Şubat’ta valiliğin kararına karşı Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz yazısı yazdı. Bundan sonra da evrakın bilinmezlere doğru yolculuğu başladı. Evrak aradan neredeyse bir ay geçtikten sonra 2 Mart 2009’da Bölge İdare Mahkemesi’ne gitti. Mahkeme de ‘yasal itiraz süresi olan 10 gün geçtiği için’, savcının itirazı reddetti.
Böylece Davutpaşalıların adalet istemi, adaletin hızına takılmış oldu. Oysa evrakın yola çıktığı İncirli’deki Bakırköy Adliyesi ile Yenibosna’daki Bölge İdare Mahkemesi arasında sadece 3 kilometrelik bir yol var. İki bina arasında, metro ya da otobüsle gidilmek istendiğinde iki durak bulunuyor. 1.5 liraya mal olan bu yolculuk en fazla beş dakika zaman alıyor. Taksi ya da otomobille gidildiğindeyse en fazla 10 dakika sürüyor. Taksiyle gidilirse taksimetre 7 ya da 10 lira yazıyor.
..."

Hiç yorum yok: