Cumartesi, Kasım 14

alice harikalar diyarında

sabahın köründe, işe gitmek için uyandığım saatten bile erken kalkarak gittiğim askerlik şubesinden nihayet akşama doğru geri dönebildim. onlarca sırada, sabırla bekledikten sonra işlemlerimi tamamladım. tabi etrafı gözlemlemeden duramadım, ama ondan önce başka bişi var.
orda bir biyologla konuşurken, zira orda herkesle iletişim kurabiliyorsunuz aynı yolun yolcusu olmanın getirdiği hissiyat ortaklığı sayesinde. bir teyze geldi, elinde girişte verdikleri formla.
evladım dedi şunu doldurabilir misiniz, okumam yazmam yok pek. formu da kargacık burgacık harflerle yazmışlar zaten. tabii dedi biyolog olan arkadaş doldurduk formu. teyzenin oğlu askerdeymiş, evi de çocuk geçindiriyormuş askere gitmeden önce. şimdi çocuk askerden gelicek, yol parası yok. teyze de çocuğun asker olduğuna dair bir belge almak istiyor ki başka bir kurumdan buna istinaden yardım talep etsin. gel gör ki teyze çocuğun tc kimlik nosunu bilmiyor, ve formda illa bunu istiyorlar. netice olarak teyze bürokratik işleri aşamadı bugün.
diğer tarafta bizi zorla sıraya sokup yol parası diye 8 lira 65 kuruş gibi, haydar başın ev hanımlarına verilicek maaşı hesapladığı formüllerle hesaplanan parayı verdiler, onu almazsan işlemlerine devam edemiyorsun. alıcan, imzanı atıcan sonra devam.

halbuki o parayı zorla bize verene kadar ihtiyacı olanlara doğru düzgün bir miktar verseler. almak zorunlu olmasa orda ihtiyacı olmayan kimse sıra bekleyip almaz o parayı.

kapıdaki duyuruda yazan "askerde her türlü ihtiyacınız devlet tarafından karşılanıcaktır" cümlesi ise alice harikalar diyarında'dan bir alıntı onu gerçekle bağlantılandırmaya çalışmamak lazım.

( çok mühim not: haydar başın %40 ile tek başına iktidara koştuğu ama sonra nedense son anda hesap hataları ile bu oranın yanlış olduğunun anlaşıldığı vakitlerde haydar efendinin bir tane mali işlerle ilgili hikayelerden sorumlu elemanı vardı. bunu ntv de bir programa çıkarıyorlar seçim vakti. bu da anlatırken işte ev hanımlarına vericekleri maaş hikayesine gelince bu maaşın miktarının neden 600 değil 400 değil de 500 lira olduğunu açıklarken referans olarak gösterdiği kaynaklar 8.65 liranın hesabında da kullanılmış olabilir. 9 değil 8 değil 8.65 )

Hiç yorum yok: