Cuma, Aralık 4

bu kadar cehalet ancak tahsil ile mümkün

Dün gittik tuzlada piyade okulunda yedek subaylık sınavına. Sabah 9 gibi ordaydık akşam da 9 gibi çıkabildik. Benim numaram 14350 idi =) 3 günün toplamı bu sayı tabii. Önümüzde yaklaşık bi 4bin kişi vardı biz gittiğimizde.
Detaylarla sizi yormiim, özet geçeyim : “3 buçuğa kadar dışarda sonrasında içerde olmak üzere mal gibi bekledik” =) ve orda yapılan sınav dışındaki hiç bir iş için aslında bize ihtiyaçları yok. askerlik şubesi evrakları bana vericeğine piyade okuluna gönderse orda bir hafta boyunca evrakları istedikleri gibi dizseler, imzalasalar, alsalar napıyorlarsa yapsalar sonra sınava gidince de zarf ile bize geri verseler 3 gün boyunca aralıksız süren bir rezillik ortadan kaybolmuş olur. Ama o zaman mantıklı olurdu ki bu tsk'da kabul edilemez bir hakaret olarak algılanıyor sanıyorum.

orda beklerken bu başlık aklıma geldi, bu işlemlerin bu kadar verimsiz yürümesi rastlantı eseri olamaz. bunun üzerinde ciddi çalışmış olmaları lazım bu kadar verimsiz yapabilmek için.

Dışardaysa bu işin ekonomisi oluşmuş çaycılar, köfteciler, kalem, silgi satanlar, emanetçiler ve en ilginci belki traş bıçağı satan aynı zamanda araca takılı bir ayna ve yanında traş köpüğü ile traş imkanı sağlayan esnaf. Her aracın üzerinde “emanet alınır” yazıyor. Bir arkadaş işi büyütmüş, güven sağlamak amacıyla böle kilitli koca bi dolap getirmiş koymuş oraya emanet alıyor.
Sonra zabıta geliyor, herkese 15 gün içinde ödenirse 45 lira olan =) 69 liralık bir ceza yazıyor ve gidiyor. Sanırım 3 gün boyunca bu aynen böyle devam ediyor =)

Hiç yorum yok: