Cumartesi, Nisan 3

yenilmez arafat

bir süredir amnon kapeliouk'un "yenilmez arafat" ını okuyordum. kitap arafat'ın bir biyografisi ama arafat demek yakın dönem filistin tarihi de demek bir anlamda. kitabın insanda bıraktığı ruh hali ile arafat'ın yandaki fotoğrafı o kadar uyumlu ki, kitabın kapağı yerine bu fotoğrafı kullanmak istedim. kitap boyunca arafat'ın sadece israille değil, diğer komşu ülkelerle, abd ile, ve abartı değil tüm dünyayla nasıl mücadele etmek zorunda kaldığını, nasıl yalnız bırakıldığını okuyorsunuz sürekli

filistin tarihine bir yerinden başlamak isterseniz veya arafat gibi yüzyılın en önemli karakterlerinden birini merak ediyorsanız, amnon kapeliouk'un kitabı bunun için iyi bir başlangıç olur. şu da arka kapaktan bir arak :

"...
Le Monde ve Le Monde diplomatique yazarı, İsrailli gazeteci, Yakındoğu uzmanı Amnon Kapeliouk, dostu, efsane bir kişiliğin yaşamöyküsünü, Arafat'ı, yirmi yılı aşkın bir zaman diliminde geliştirdiği güven ilişkisine bağlı kalarak, gerek kendisiyle yaptığı yüz elli görüşmeye, gerekse İsrailli, Filistinli yüzlerce kişiyle yaptığı söyleşilere ve çok sayıda önemli belgeye dayanarak kaleme alır.
...
"

2 yorum:

maStiKa dedi ki...

"Arafat hasta yatagindayken, Amnon ziyaretine gider birgün , Arafat onu kollarina alir, uzun bir süre iceride kalirlar basbasa...Amnon iceriden ciktiktan sonra, ne konustunuz bu kadar süre diye sordum. Uzun uzun dunyanin konumundan mi bahsettiniz? Amnon "hic alakasi yok!! Sakhnine futbol ekibi acaba Israil kupasini kazanir mi diye sordu" diye cevap verir.

Sakhnine :icinde yahudi, hristiyan, muslumanlarin da bulundugu bir futbol ekibidir."

Ignacio'nun Amnon'a veda yazisindan bir alinti...

ömer dedi ki...

yorumu çok geç gördüm, askerliğin gözü kör olsun =)