Pazartesi, Mayıs 31

...

bugün biliyorsunuz israil bir haydut devlet olarak uluslararası sularda gazzeye doğru giden yardım yüklü gemilere saldırdı. israil müdahalesi beklenen bir durumdu gerçi ama bu kadar pervasızcasına pek ihtimal vermiyordum, şimdi tekrar düşününce bu iyimserliğin kaynağını merak etmiyor değilim. belki de israil bu kadar orantısızca saldırmasaydı, öldürmeseydi şaşırmak gerekirdi.

sonra tabi insanların tepkileri eylemlere dönüştü. sabah islami kesim taksimde, tkp 4.leventte toplanıyordu. tkp'nin ve diğer sol grupların böyle durumlarda aksiyon alması önemli yoksa sadece din eksenli grupların yönlendirdiği, tekbir getirilen eylemlere katılmak herkes için makul değil.

belki siz de insanların facebook, twitter gibi sosyal medya ortamlarında birden içlerinden bir ırkçı çıkabildiğini fark etmişsinizdir. hitlerden alıntılar bugün çok sık kullanıldı. burdaki problem bazı insanların "yahudi" diye toplu hareket eden, tek, tüm musevileri kapsayan ve israil devletinde vücut bulmuş bir canavar olduğunu sanması. böyle olunca filistinde yaşanan katliamların yergisi başka katliamlara, holokosta, övgü ile biraraya geliyor ki bu hikaye aslında masum insanlar katledildiğinde değil katledilen masum insanlar müslüman olduklarında tepki göstermek gibi hiç de insani olmayan bir yere varıyor.

Hiç yorum yok: