Pazar, Nisan 24

festivalden - 2


nikita mikhalkov'un "güneş yanığı 2" filmi, ikinci dünya savaşında almanların sovyetlere saldırdığı dönemde geçen birkaç hikaye üzerinden ilerliyor. savaş sürerken stalin'in kotov'u bulmak ve yarım kalan işini bitirerek kotov'u infaz etmek üzere görevlendirdiği arsenyev'in, savaş sırasında bulunduğu kamp almanlar tarafından bombalandığı sırada son anda kaçmayı başaran kotov'un ve babasının akıbetini merak eden nadya kotov'un hikayelerini izliyoruz.
stalin'in arsenyev ile olan diyalogu salonda bile stalin'in sebep olduğu gerilimini hissettirecek kadar iyi.
mikhalkov filmi yönetmenin yanısıra aynı zamanda albay kotov'u da oynuyor. film biraz uzun 150 dakika sürüyor ama sıkmadan izlettiriyor kendini.

"kanunsuzlar" cezayir'in bağımsızlık mücadelesini 3 kardeşin hikayesi üzerinden anlatıyor. Abdelkader fln'e katılıyor, bir süre fransada hapiste kalıyor. Mesut fransız ordusunda hindiçininde savaştıktan sonra abdelkader'in tarafında yeralmayı seçiyor. En büyük kardeş sayit ise kendisine para kazandıracak karanlık işlere dalıyor.
cezayirden çok abdelkader'in fransada tutsaklığının ardından fransanın gettolarında geçen film, bağımsızlık mücadelesini tüm sertliği ile anlatıyor.

Hiç yorum yok: